Dobre praktyki

Również w małym mieście możliwe jest zrealizowanie ciekawych, ambitnych projektów architektonicznych. Chociaż nie można pochwalić wszystkich adaptacji i tzw. rewitalizacji na terenie Chełmna, to kilka z nich zasługuje na wyróżnienie.

Supermarket Intermarche na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej

Kompleks obiektów Rzeźni powstał pod koniec XIX wieku. Zakład funkcjonował jeszcze w latach 90-tych. Po zakończeniu działania, zabytkowe obiekty przez kilka lat niszczały, nieużytkowane i niekonserwowane. Ostatecznie kompleks został zakupiony przez Grupę Muszkieterowie. Ze względu na wartość zabytkową, części zabudowań, na drodze uzgodnień z urzędem konserwatorskim, projekt zakładał adaptację i wkomponowanie trzech ceglanych obiektów ubojni w bryłę powstałego marketu:

Dawna rzeźnia

Dawna rzeźnia

Oprócz omawianych obiektów ubojni, w skład kompleksu wchodziły również dwa inne obiekty wykonane z cegły licówki: budynek administracyjny oraz magazynowy. Jeden z nich został zaadaptowany do celów administracyjnych Grupy Muszkieterowie (fot. Budynek administracyjny), drugi natomiast został pod koniec 2013 roku wyburzony. Nieznane są dalsze plany firmy wobec tej części działki. Budynek administracyjny został częściowo rozebrany, pozostał jedynie jeden ze szczytów obiektu.

Budynek administracyjny

Budynek administracyjny

Boisko szkolne

Remontu doczekało się również zaplecze/boisko Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie. Kompleks szkolny znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie murów obronnych był budowany w kilku etapach. Gmach główny szkoły pochodzi z końca XIX wieku. W okresie PRL zostało dobudowane skrzydło edukacyjne. W ostatnim dziesięcioleciu dobudowano na miejscu popadających w ruinę warsztatów szkolnych nową halę sportową. Postarano się o dobre wkomponowanie obiektów w tkankę miasta. Ostatnią inwestycją była przebudowa boiska szkolnego, w którego skład oprócz boiska do koszykówki wszedł również niewielki skwer z zielenią i małą architekturą. Finalny efekt można zobaczyć na poniższej fotografii, oby więcej takich projektów doczekało się realizacji.

Boisko ZS nr 2

Boisko ZS nr 2

Hotel w spichlerzu

Zaglądając w zakamarki Starego Miasta można jeszcze znaleźć kilka nieźle zachowanych spichlerzy. Część z nich jest ukryta na podwórzach i w oficynach, jednak niektóre znajdują się przy ulicach. Takim obiektem jest spichlerz przy ul. Podmurnej. Wykonany w technologii szachulcowej przetrwał ponad 200 lat. Jeszcze niedawno służył jako magazyn lokalnym PSS – om. Na początku wieku przeszedł w ręce prywatne. Nabywca zobowiązał się do przeprowadzenia gruntownego remontu naprawczego. Obiekt został rozebrany do fundamentów, elementy w dobrej kondycji zostały poddane pracą konserwatorskim, jednak większość elementów musiała zostać wymieniona. Jest to typowa praca rekonstrukcyjna związana z technologią szachulca. Dzisiaj w obiekcie działa kameralny hotel wraz z niewielkim lokalem gastronomicznym o nazwie Stary Spichrz.

Stary Spichrz

Stary Spichrz

Salon miejski

Bardzo ważnym elementem każdego miasta jest przestrzeń publiczna. Jest to miejsce dla nas wszystkich, w którym każdy z nas ma prawo spędzać swój wolny czas i cieszyć się wypoczynkiem „na powietrzu”. Taką przestrzenią są chełmińskie parki, Rynek, ale również ulice czy chodniki. Wydaje się, że jak na tak małe miasteczko, mamy sporo przestrzeni publicznej. Na dodatek jest ona miejscem, które faktycznie żyje. Chciałbym Wam dzisiaj pokazać świetny pomysł z Albanii, gdzie z odpadków stworzono w ciągu kilkunastu godzin rewelacyjny salon miejski. Czy na chełmińskich osiedlach bloków nie znalazłoby się miejsca na taką przestrzeń, w której można usiąść, porozmawiać, po prostu spędzić przyjemnie czas? Zachęcam do obejrzenia filmiku i zastanowienia się, gdzie warto by było zlokalizować osiedlowe salony w przestrzeni publicznej.

Drugie życie Piotra i Pawła

Każdy, kto chociaż raz odwiedził miasto zakochanych bez problemu powie czego Chełmnu nie brakuje… Moim zdaniem – kościołów. Większość z nich spełnia swoją pierwotną funkcję sakralną. Dwie gotyckie świątynie znalazły nowych użytkowników: kościół Św. Ducha stał się kwaterą Rycerstwa, natomiast kaplica Św. Marcina przechodzi adaptację na potrzeby biblioteki i mediateki Szkoły Podstawowej nr 2. Jedynym nieużytkowanym obiektem pozostaje Kościół Świętych Piotra i Pawła (oprócz mszy 29 czerwca), który aktualnie przechodzi renowację. Zgodnie z planami Parafii popieranymi przez miasto, Świątynia ma stać  się salą ekspozycyjną sztuki sakralnej Ziemi Chełmińskiej.

Kościół śś Piotra i Pawła
Kościół śś Piotra i Pawła

Jest to jakiś pomysł. Pod poniższym linkiem znajdziecie kilka zachodnich modernizacji,     czy raczej rewitalizacji obiektów sakralnych. Czy któryś z tych pomysłów nie byłby lepszą ideą na Drugie życie „Piotra i Pawła”? Chociaż Centrum Wystawiennicze u Piotra i Pawła również brzmi obiecująco. Zachęcam do lektury!

Dom stąd

W mieście, jak i okolicy powstaje wiele nowych domów. Znaczna ich część jest typowymi obiektami z katalogów dostępnych online, takimi samymi jak pod Warszawą, Szczecinem, a nawet w Zakopanym. Tymczasem, nie dopłacając do projektu ani budowy można wybudować obiekt „stąd”. Przedstawiam link Dom stąd, który omawia kilka udanych projektów architektury mazurskiej. Polecam w wolnej chwili wybrać się na wycieczkę rowerową po naszej okolicy, gdzie można spotkać wiele ciekawych realizacji z poprzedniego wieku/wieków. Poniższe zdjęcie prezentuje jeden z ciekawszych domów jednorodzinnych w Chełmnie, znajdujący się przy ul. Piotra Skargi.

Piotra Skargi

Dodaj komentarz